ALTINYILDIZ KOLEJİ FEN VE ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİNDEN YKS DEĞERLENDİRMESİ

ALTINYILDIZ KOLEJİ FEN VE ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİNDEN YKS DEĞERLENDİRMESİ   Ösym başkanlığınca düzenlenen YKS 26, 27 Haziran 2021 tarihlerinde yapıldı. TYT ye 2 milyon 592 bin 579 aday, 2. Oturum olan AYT ye 1 milyon 781 bin 760 ve 3.oturum olan YDTY ye ise 130 bin 522 aday katılmıştır. 2021 TYT de sayısal ve […]

 ALTINYILDIZ KOLEJİ FEN VE ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİNDEN YKS DEĞERLENDİRMESİ

28.06.2021 - 14:50

Güncelleme : 28.06.2021 - 14:50

ALTINYILDIZ KOLEJİ FEN VE ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİNDEN YKS DEĞERLENDİRMESİ

 

Ösym başkanlığınca düzenlenen YKS 26, 27 Haziran 2021 tarihlerinde yapıldı.

TYT ye 2 milyon 592 bin 579 aday, 2. Oturum olan AYT ye 1 milyon 781 bin 760 ve 3.oturum olan YDTY ye ise 130 bin 522 aday katılmıştır.

2021 TYT de sayısal ve sözel alanlardaki soruların okumaya dayalı, yorum gerektiren ve zaman alıcı sorular olduğu görülmektedir. Sayısal derslerde bu sene yeni nesil sorular görülmektedir. Türkçe alanında çeldirici soruların ağırlıklı olduğu, matematik alanında ise problemler ve geometri sorularının zorluğu görülmektedir.

2021 TYT geçen yıla göre daha zor bir sınavdır. Türkçe ve matematik dersleri belirleyici olacaktır. Soruların zaman alıcı olmasından dolayı öğrenciler zamanı yetiştirmede sorun yaşamışlardır.

2021 AYT matematik testinde müfredat dışında soru sorulmadığı görülmektedir. Türev ve polinom soruları ayırt edici olmuştur. Geometri hem klasik hem yeni nesil sorulardan gelmiştir. Matematik testi son 3 yılın AYT sorularına göre daha zor, zaman alıcı ve daha düşündürücü olduğu sınava katılan öğrencilerimiz tarafından belirtilmiştir. AYT nin ayırt edici testi matematik olacaktır.

2021 AYT fizik testinde sorular 11 ve 12.sınıf müfredatına uygundur. Soru sayısının azlığından dolayı her konudan soru çıkmamıştır. Sorular müfredata göre daha dar çerçevededir. Sorularda matematiksel işlemler daha az, sözlü anlatım tekniği daha baskındır. 11.sınıf müfredatından daha fazla soru gelmiştir. Son yıllarda olduğu gibi ortalamanın üstünde zor olan fizik testi yerleştirmedeki ayırıcı özelliğini korumuştur.

2021 AYT kimya testinin soruları 11 ve 12. Sınıf müfredatına uygundur. Sorular bilgiye dayalı geneli orta zorlukta fakat seçici sorulardan oluşmuştur. 2021 kimya sorular 2020 AYT kimya soruları ile aynı zorluktadır.

2021 AYT biyoloji testinde 6 tane 12.sınıf 7 tane 11.sınıf müfredatından sorular gelmiştir. Sorular hem yorum hem analize dayalıdır. Geçen yıla yakın düzeyde sorular gelmiştir.

2021 AYT Türk Dili ve Edebiyat testinde dil ve anlatımdan anlam bilgisinden soru gelmiş, dil bilgisinden soru gelmemiştir. Farklı tip de soru yoktur. Orta düzeyde sorulardan oluşmaktadır.

2021 AYT tarih testi daha önceki yıllara göre biraz daha zor sorulardan oluşmaktadır. 9 ve 12.sınıf müfredatından daha fazla soru gelmiştir. Bilgiye dayalı bir sınav olmuştur.

2021 AYT coğrafya testi 11 ve 12. Sınıf müfredatına uygundur. TYT den 1 soruya yer verilmiştir. Okuduğunu anlamaya yönelik sorulardan oluşmuştur. Sözel bölüm için sorular orta düzeydedir.

2021 YKS sorular MEB kazanımlarına testlerine ve Altınyıldız Kolejinde uygulanan deneme sınavlarının içerikleri ile uyumludur.

Altınyıldız koleji rehberlik servisi sınav sonrası öğrencilerin psikolojisi ile ilgili önerilerde bulundu.

Rehberlik bölümü, öğrencilerin sınav sonrasında duygu durumlarında dalgalanmalar yaşanabileceğini ve bu durumun geçici bir süreç olacağını belirtti. Öğrencinin sınavı nasıl geçmiş olursa olsun önemli olan sınav sonucu değil öğrencimizin sınava hazırlık sürecinde vermiş olduğu emektir. Fiziksel ve zihinsel anlamda dinlenmeyi hak ediyorsunuz dedi.

Altınyıldız rehberlik servisi olarak tüm dünyayı etkisi altına alan bu zor süreç de, gerek online seminerler gerek yüz yüze danışmanlıklar yaparak hem velimizin hem öğrencilerimizin yanında olmaya gayret ettik. Sınav sonrası öğrencilerimizle yapmış olduğumuz değerlendirmelere göre türkiye ve il dereceleri beklemekteyiz. 4 ağustos 2021 de açıklanması beklenen sınav sonuçlarından sonrada meslek tanıtımları, tercihler ve ek tercih danışmanlıkları için altınyıldız koleji rehberlik servisi olarak sınava katılan tüm öğrencilerin yanındayız.

Covid-19 sürecinde emeklerini esirgemeyen fedakâr okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, öğrenci ve velilerimize teşekkür ederiz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın