logo

04 Mart 2019

NESİAD son dönemdeki ekonomik gelişmeleri değerlendirdi

NESİAD son dönemdeki ekonomik gelişmeleri değerlendirdi

Nevşehir Sanayici ve İş İnsanları Derneği, (NESİAD) tarafından son dönemdeki ekonomik gelişmelerle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

 

Kobi Değer Kredisi 2’nin kobiler tarafından olumlu olduğunu belirten NESİAD Başkanı Mustafa ERTAŞ, hazine garantili paketin 25 milyar lira destekli olması KOBİ’lere nefes aldıracağını bildirdi.

Kobi Değer Kredisi 1’in daha küçük ölçekli işletmelere çıkmasından sonra 2. Paketin herkesi kapsaması ve bütçenin fazla olması, ödeme şartlarının kolaylığı ve faiz oranlarına bakıldığı zaman KOBİ’lerin birçok ihtiyacını karşılayacaktır.

 

Yakın zamanda çıkması planlanan Ahiler ve Kosgeb kobi destek projelerde, şehrimiz de faaliyet gösteren kobilerin makine teçhizat konularında ki ihtiyaçlarını karşılayacağı düşüncesindeyiz.

 

Yakın zamanda açıklanan İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında; işverenler, Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için, 3 ay boyunca SGK priminin ve verginin yanında ücret de ödemiyor. Devamındaki 9 ay boyunca SGK primleri ve vergiler devlet tarafından ödenmesi firmaları rahatlatacaktır.

 

Şehirimiz de faaliyete başlayan Ürgüp Gümrük müdürlüğünden yapılan ihracatlarla, ihracatlarımızın ara masraflarını en aza indirmek ve karlılığınıda artırarak, dış pazara olan açılımların artacağı ve ihracat teşviklerine yönelik bölgemizde özel desteklerin olması gerekmektedir.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.