logo

reklam
16 Mart 2017

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Hekim kadrosu sürekli yenileniyor.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Hekim kadrosu sürekli yenileniyor.

Her geçen gün artan hasta potansiyeli ile birlikte sürdürülebilir kaliteli hizmeti daha çok kişiye daha kısa sürede ulaştırmak ve alanlarında uzman diş hekimleri ile hizmet vermek için Nevşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Hekim kadrosu sürekli yenileniyor.

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları) Uzmanı Diş Hekimi Uzm. Dt. Çağrı Esen konu hakkında şu bilgileri verdi:

“Periodontoloji, genel olarak dişeti hastalıkları ve tedavisiyle ilgilenen bilim dalıdır. Periodontoloji, dişleri alt ve üst çenelere bağlayan kemik, dişeti gibi destekleyici dokuların sağlık ve hastalık durumlarıyla ilgilenir. Dişleri çevreleyen dişetlerinde hastalık oluştuğunda, dişleri çenelere bağlayan kemikte erimeler olabilir. Dişleri sıkıca saran bu kemikte oluşan kayıplar sonrası dişler sallanmaya başlar ve çürük dahi oluşmadan dişler kaybedilebilir. Periodontoloji Uzmanı, bu tür dişeti hastalıklarının tedavisinde görev alan uzman diş hekimidir. Bu sebeple periodontoloji uzmanına daha akılda kalıcı ve telaffuzu kolay olması açısından ‘’dişeti hastalıkları uzmanı’’ da denilebilir.

Dt. Esen “Dişeti hastalıklarının en önemli sebebi yetersiz ağız hijyeni (eksik ya da yanlış fırçalama), Aileden kalıtsal yatkınlık (genetik), Eski ve hijyenik olmayan dolgu ve protezler, Dişlerde çapraşıklık ve alt-üst çene dişlerinin kötü kapanışı, Ağız solunumu olarak değerlendirilebilir.

Dişeti hastalıklarının belirtileri ise diş etlerinde kızarıklık ve şişlik, dişetlerinde kanama, dişetlerinde çekilme, dişlerin sallanması, kötü ağız kokusu, en önemli belirtileridir.

Dişeti hastalıklarında, dişeti hastalığı başlangıç seviyesinde ise diş taşı temizliği ve ağız hijyeni eğitimi yeterli olacaktır. Orta şiddette ise dişetlerinin altına özel aletlerle girilerek yapılan dişeti küretajı işlemi gerekebilir. Dişeti hastalığı çok ilerlemiş ve dişeti küretajıyla tedavi edilemeyecek boyutta ise cerrahi olarak dişetlerinin açılarak iltihabın ve bakterilerin temizlenmesi ve dikilmesi gerekebilir. “ dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.